Кой не обича царевица. Апетитният аромат на свежо сварени царевични мамули се асоциира с лятото и приятните морски курорти.

Хранителната стойност на царевицата е неоспорима още от времето на индианците в Перу, Боливия, Мексико, където е била основа на хляба, а за маите и едно от свещените растения. В зърната на царевицата се съдържа балансирано количество белтъци, мазнини и въглехидрати, а също витамини, калий и фосфор, а на вкус нежните зрънца са повече от възхитителни.

Царевицата притежава и ценни лечебни свойства.

Царевицата е един от най-вкусните и достъпни източници на селен, тъй като включването на царевицата в ежедневното меню е фактор за профилактика на онкологичните заболявания и служи за забавяне на процесите на стареене в организма.

Шепа царевичен корнфлейкс, изяден сутрин с мляко (без захар), или порция царевична каша два пъти през седмицата може да изиграе важна роля в профилактиката на раковите заболявания.

Още едно полезно свойство на царевицата – укрепва венците и се бори с кариесите. Един-два варени мамула на ден, особено ако ги ядете около два часа след приготвянето и усмивката ви ще бъде белоснежна. Това полезно свойство на царевицата е обусловено от повишеното съдържание на минерали и самата структура на царевичните зърна, която помага да се почистят зъбите и да се укрепят венците.

Освен профилактиката на стоматологични заболявания, варената царевица подобрява храносмилането и снема раздразнението от стомашно-чревния тракт.

С богатия си химичен състав, и именно – скорбяла (до 83,0%), мастно масло (10%), витамин В1, В2, В6, РР, биотин, никотинова и пантотенова киселина, кверцетин (витамин Р), целулоза (до 2,8%), калий, фосфор, селен, се обяснява и важността на царевица.

Не само храна
Царевичното масло притежава стимулиращо, омекотяващо и подхранващо действие, регулира защитните и влагозадържащите свойства на епидермиса.

В козметиката, особено когато се лекуват пигментни петна, местата на пигментация се третират с царевично масло, а после и като маска.

Царевичното брашно е ефективно за премахването на комедони.

Желаещите да отслабнат, избавите от отоците, да понижи апетита – трябва да се обърне внимание на остатъчния продукт от обработката на царевицата, който се нарича царевични влакна.

Тези приличащи на светло кафяви косъмчета около царевичния кочан са богат източник на различни хранителни вещества. Царевичните влакна са ценен лекарствен препарат, действат благоприятно на черния дроб, с леко диуретично действие.

Във влакната на царевицата се съдържа значително количество витамин К, а също и витамините B1, В2, Е, С, Р, РР, аскорбинова киселина, горчиви гликозидни вещества, сапонини, инозитол, ситостерол, стигмастерол, големи количества протеини и минерали – калций, желязо, фосфор, сяра, и особено високо съдържание на магнезий.
Станете почитатели на Elitno.com във Facebook

Източник: kozmetikata.com