Всеки път когато дойде време за почивка, хората искат тя да е по-продължителна и ако е възможно най-далеч от дома. Желанието на всеки един от нас, винаги е да успеем да си починем максимално. Как обаче наистина можем да го постигнем без да превърнем почивката си в стресова ситуация.
Човешкото тяло е устроено така, че се чувства истински добре само в доста тесен температурен диапазон. Затова през горещите летни месеци механизмите на физическата и химическата терморегулация са особено важни.
• Къпането (най-вече контрастният душ) помага за възстановяване на имунитета, подобрява обмяната на веществата, помага на кожата да диша, повишава запаса от физически и психически сили.
• Плуването подобрява кръвообращението и дишането, премахва болките в мускулите и нервите, помага за възстановяването и увеличаването на обема на движенията в ставите, но само при разумно натоварване. Ограниченията са особено препоръчителни страдащите от сърдечно-съдови заболявания, епилепсия, както и тези, на които са направени тежки операции.
• Сезонът на къпането и то за най-закалените не бива да започва преди температурата на водата да е поне 15-16 градуса. Оптималното време за къпане е сутрин и вечер, по 5-6 минути, като престоят във водата постепенно се увеличава до 20-30 минути.
• Не трябва да влизате рязко във водата, ако сте прекомерно загрети и изпотени, ако сте употребявали алкохол или сте се хранили наскоро, а също така ако страдате от повишено кръвно.
Правилно подбраната доза слънце стимулира нервната система, подобрява обмяната на веществата, способства за образуването в организма на витамин D, оказва благотворно влияние на жлезите с вътрешна секреция, подобрява защитните сили и повишава общия тонус. Но при предозиране се получава точно обратният ефект.
Преките слънчеви лъчи са противопоказни за хората, страдащи от исхемична болест на сърцето, хипертония, енцефалопатия, варикозно разширение на вените, затлъстяване, туберкулоза, Паркинсон, епилепсия, заболявания на очите, черния дроб, при наличието на бенки, подсказващи предразположеност към рак на кожата, а също и за децата в твърде ранна възраст (1-3 г.).
Най-подходящото време за слънчеви бани е сутрин от 7 до 10 часа. Започнете постепенно с 5-10 минутно пребиваване на слънце, увеличавайки времето до 1-2 часа. Краката е най-добре да бъдат обърнати към слънцето, а главата – скрита под широкопола шапка.
• Носете задължително слънчеви очила.
• Променяйте често положението на тялото си.
• Не заспивайте на плажа.
• Препълненият стомах, алкохолът и газираните напитки са враг на слънцето.
Ако сте прекалили със слънчевия загар, въздържайте се от излагане на преки слънчеви лъчи поне 1-2 дни и използвайте средства за слънцезащита. Пийте повече вода, сокове, а при ниско кръвно – зелен чай и 1-2 чаши кафе.
За облекчаване на симптомите при изгаряне помагат студените компреси с отвара от мента, жълт кантарион, дъбова кора. Ако имате мехури, не ги спуквайте, а ги пръскайте със специален препарат, какъвто се продава в повечето аптеки.
Ако пътуването с кола или автобус ви създава стомашен дискомфорт, не яжте много преди и по време на него.
Признаците на морска болест могат да се облекчат с помощта на масаж на точките малко над китката на ръката (от вътрешната й страна). Те трябва да се масажират с умерен натиск по посока на часовниковата стрелка в продължение на 5 мин. с показалеца на другата ръка, след което ръцете да се сменят.
В автобуса или колата не сядайте на предните места. Каютата на кораба е най-добре да бъде в центъра и винаги да е добре проветрена. По време на пътуването не трябва да четете, да фокусирате погледа си върху близки предмети. Въздържайте се от цигарите и алкохола, които могат да провокират гадене.
Източник: paparak.bg