Едва ли съществува жена, която да устои на възможността да има гладки крака завинаги. Всъщност възможно ли е това? През годините се създават нови и нови методи за обезкосмяване – кола маска, бръснене, епилиране, депилиране… Повечето жени (а вече и много мъже) са опитали почти всички варианти и всеки от тях е избрал този, който му се струва най-надежден, по-безболезнен или много бърз.
Всеки път, обаче вероятно си мислим, че ще бъде хубаво това време да ни бъде спестено. И тук идва въпросът може ли да се случи? Всъщност, лазерната епилация е способна на това, само че не бива да очаквате чудо. За да се постигне ефектът „завинаги“ – са необходими неколкократни процедури.
Ето някои от най-често задаваните въпроси, свързани с лазерната епилация и техните отговори:
1. Болезнена ли е?
Процедурата може да причини лек дискомфорт, тъй като всеки отделен фоликул има нервни окончания. При някои пациенти може дори да не е необходима употребата на анестетици, докато за други е задължително (това са продукти под формата на кремове). Основния слой анестетичен крем се нанася 30-60 минути преди процедурата като целта му е да премахне дискомфорта, причинен от лазера.
2. Колко процедури са необходими?
За да бъде резултатът наистина съвършен и траен са необходими между 3 и 6 процедури, като интервала между тях варира съответно от 4 до 12 седмици. Различията в интервалите идват от цвета на косъма, вида на използвания лазер и мястото, върху което се използва.
3. Възможни ли са усложнения?
Усложненията при лазерната епилация са редки и могат да дойдат от некомпетентността на този, който извършва процедурата, затова е много важно да изберете добър козметичен салон.
Нормално е да се появи лека болка, изпотяване и зачервяване около фоликулите на косъмчетата непосредствено след третиране.
Най-често срещаните симптоми имат трайност до 24 часа и включват:
– Промяна в пигментацията – това се случва на около 5% от хората, подложили се на лазерна епилация и може да изглежда като потъмняване на кожата. В такива случаи се препоръчва стриктно избягване на пряка слънчева светлина. Възможно е и обратното – леко изсветляване на кожата. Тези прояви обикновено с временни.
– Инфекция – случва се много рядко, когато самата кожа е наранена. В такива случаи се използва антибиотик, който да предотврати бактериалната атака.
– Поява на белези – много рядко, когато има инфекция и не са взети необходимите мерки.
За кого е лазерната епилация?
Лазерната епилация е за всеки, който желае да се подложи на трайно обезкосмяване. Най-добри резултати се получават при хора със светла кожа и тъмни косми. При тези с тъмна кожа се използват лазери с по-голяма дължина на вълната.
Предпазване:
– При наличие на бактериална или вирусна инфекция е по-добре процедурата да бъде отложена.
– При налични белези по-кожата се използва по-малко агресивен лазер.
– Наличието на тен затруднява процедурата и я прави по-малко ефективна.
– При наличие на псориазис или витилиго, трябва да се консултирате с лекар преди да се подложите на лазерна епилация.
На коя част от тялото може да се приложи?
Лазер може да се използва почти на всяка част от тялото – краката, ръцете, бикини зоната, гърба и т.н.
Предварителни грижи:
1. Не си правете тен – не се излагайте на слънце, не посещавайте солариум и не използвайте автобронзанти преди да се подложите на лазерна епилация.
2. Не се подлагайте на кола маска или епилиране 6 седмици преди лазерната процедура.
3. Можете да използвате самобръсначка или депилатоар междувременно.
4. Обръснете зоната, която ще бъде третирана 34 предварително.
5. Ако вече имате тен, използвайте избелващи продукти.
6. Анестетични кремове се нанасят 30-60 минути преди процедурата.
7. Не използвайте козметика преди да отидете.
Грижи след третиране:
1. Непосредствено след процедурата се прави студен компрес.
2. Успокоителни и/или кортикостероидни кремове се използва, за да успокоят зачервяването и изпотяването.
3. Коричката върху кожата се третира с антибиотик.
4. Необходимо е да се избягва слънчевата светлина и въобще да не се посещава солариум.
Как работи?
Лазерната енергия таргетира пигмента във фоликулите, без да засяга тъканта около тях. Това позволява да се атакува и разруши фоликула, без да се нарани кожата. Растящият косъм е по-чувствителен към лазера, отколкото порасналия. Много от лазерите работят като използват охлаждаща кожата техника и това предполага минимален дискомфорт по време на процедурата.
Източник: kozmetikata.com