Ново американско изследване показва, че традиционното схващане за вредата от солта и ролята й за повишаването на кръвното налягане не е съвсем вярно.

Солта влияе върху кръвното налягане, но не сама, а в съотношение с калия, другия минерал, който приемаме чрез храната, съобщи в. „Дейли мейл“. Солта участва в свиването на артериите, а калият – в разширяването им. Затова човек трябва да поема и достатъчно калий, обясняват учените.

Екипът на д-р Пол Уелтън от университета „Лойола“ в Чикаго проследил близо 3000 пациенти в продължение на 10-15 години и установил, че рискът от сърдечно заболяване не се влияе от количеството на приеманата сол, а от съотношението между солта и калия. За да намалят кръвното си налягане и да неутрализират ефекта на солта, възрастните хора трябва да приемат 4,7 грама калий дневно, съветва д-р Уелтън.

Британските здравни власти препоръчват дневна доза калий само 3,5 грама. Богати на калий са картофите, сладките картофи, киселото мляко, риба тон, фасулът, бананите. Що се отнася до солта, д-р Уелтън и колегите му съветват да се приемат по-малко от 6 грама (една чаена лъжичка) дневно.

13-годишно изследване върху 7000 жени и мъже, проведено учени от медицинския колеж „Албърт Айнщайн“ в Ню Йорк през 2005 г. пък е показало, че за хора, които приемат под 6 грама сол дневно, рискът от сърдечно заболяване е по-висок.
Източник: actualno.com