Тук, в Рибарица отново попадаш в приказките , където традициите да още живи : старите воденици дължават да мелят , валявиците – да валят пъстрите рибаришки черги, казаните – да варят прочутата Рибаришка сливова ракия.

Въпреки, че Рибарица е позагубила от дивата си природна красота, тя все още пази чара на балкана.

На 600 м. надморска височина, с население от 1 400 жители, селото е известно като най-дългото в България.

На една скала, при влизане в селото ще видите символа на курорта – бронзовата фигура Рибарчето.

Рибарица е само на 12 км. югоизточно от Тетевен и върви буквално по поречието на Бели Вит.

Всеки, който е бил тук, казва, че дни наред живее с друго светоусещане, зареден и пречистен от чудното спокойствие на Рибарица.

Легендите разказват, че преди много години болната от тежка болест дъщеря на цар Иван-Асен се излекувала именно тук. Баща й събирал най-добрите лечители и знахари, пробвали всякакви лекове, но нищо не можело да помогне. Докато в царството не дошъл възрастен човек, който поискал среща с владетеля и на четири очи му дал съвет.

Тамара била изпратена на една широка старопланинска поляна под красив връх. Тя трябвало всеки ден при изгрев слънце да се разхожда боса по поляната. Момичето се разхождало се, тичало сред прекрасната природа, откъсвало красиво цвете, наречено „огнено омайниче“. И не щеш ли, чудото станало. Тамара оздравяла.

Цветето още вирее по тези места, а чудният връх, за който говори легендата, е Вежен (2198 м) – един от първенците на Стара планина.

Рибарица има особено излъчване, то идва от пръснатите из целият курорт кокетни малки вилички и къщи, потънали в зеленина и цветя, и една неповторимата селска атмосфера и домашен уют.

Тук, в Рибарица отново попадаш в приказките , където традициите да още живи : старите воденици дължават да мелят , валявиците – да валят пъстрите рибаришки черги, казаните – да варят прочутата Рибаришка сливова ракия, сръчните домакини да правят вкусните сладка от горски плодове, майсторите животновъди да приготвят прочутото балканско саламурено сирене, сръчните ръце на майстори-занаятчии да творят красотата от вълна и дърво.

Най – голямата атракция на Рибарица е дивата природа на Национален парк “Централен Балкан” и една от неговите девет зелени перли биосферният резерват Царичина. Името на резервата е свързано отново с легендата за изцелената царска дъщеря, заради която червеното омайниче рибарчани и до днес наричат “царичина”.

“ЦАРИЧИНА” е третият по големина резерват в Национален парк “Централен Балкан”.

Разположен е в най-северните склонове на Стара планина, като ядрото му се оформя от водосбора на Болованджика и обхваща близо 33 кв. км. площ. Северната му граница достига почти до с.Рибарица.

Въпреки че по-голямата част от горите тук са букови и буково-елови, особено ценни са смърчово-муровите гори, оформящи горната горска граница. Тук се намира единственото обособено находище на бяла мура в Средна Стара планина.

Повече от 600 вида растения оцеляват в скалистите терени на Царичина. 23 от тях се считат за застрашени от изчезване и са вписани в Червената книга на България. Между тях са витошкото лале, нарцисолистната съсънка, самодивското лале.

Фауната е също толкова богата.

Тук гнездят над 60 вида птици – дроздове, чинките, многобройни са и грабливите птици. И тук, както навсякъде в резерватите на “Централен Балкан” владетел е кафявата мечка. Тук живеят още вълкът, дивата свиня, благороден елен, сърна, златка, черен кълвач, бухал, дива котка.

На великолепието на Царичина можете да се любувате по време на целия преход между хижите Вежен и Ехо. Така ще забележите и невероятната жизненост, с които гората си възвръща териториите, отнети от каракачанските пастири – млади смърчове и мури са се изкачили почти на самото било на планината.

От Рибарица удобни туристически пътеки водят и до двата съседни на Царичина резервати Боатин на югозапад и “Козя стена” на югоизток.

От тук най-бързо се стига до хижите “Георги Бенковски”, “Ехо” и “Вежен.

Невероятно удоволствие е разходката из Рибарица с планински велосипеди, с които може да стигнете Римския мост над река Костина, да усетите романтиката на старите махалички Брязово и Горуньово, да се изкачите до Яковата пещера и скалния мост над селото. Освен това можете да си направите романтична ретро разходка с кабриолет, фотосафари с горски пикник, пешеходни турове из Рибарица с квалифициран планински водач, атракционен риболов с рибен пикник.

ТУРИСТИЧЕСКИ МАРШРУТИ от Рибарица

МАРШРУТИ ЗА ВЕЛОТУРИЗЪМ

• с.Рибарица – махала Брязово

• с.Рибарица – хижа Вежен

• с.Рибарица – паметник Георги Бенковски

• с.Рибарица – м.Черна река /Остриките/

• с.Рибарица – с.Шипково – гр.Троян

ТУРИСТИЧЕСКИ МАРШРУТИ

• с.Рибарица – Черна река – хижа Ехо

• с.Рибарица – м.Соватски дол – хижа Вежен

• с.Рибарица – м.Соватски дол – хижа Бенковски

• с.Рибарица – Богоя – хижа Васильов

• хижа Бенковски – хижа Вежен – х.Ехо – х.Васильов

• Почивен комплекс Рибарица – било Васильовска планина – х.Васильов

ЕДНОДНЕВНИ ЕКСКУРЗИИ

• с.Рибарица – Тетевен – Съева дупка

• с.Рибарица – Гложенски манастир

• с.Рибарица – Шипково – Троян – Троянски манастир

Любителите на планината също няма да сбъркат ако дойдат тук – курортът е изходна точка до Вежен, който е вечният свидетел на миналото и на Тетевен, и Рибарица. Върхът се вижда от терасите и дворовете на повечето къщи за гости, с които приканват туристите в селото. Разбира се, имате богат избор и това се разбира веднага при влизането в курорта.

И къщите, и вилите са се стремили да запазят духа на мястото, възрожденският стил и подредба – ниски огради, добре подредени големи дворове, изтеглени назад вили, достатъчно разстояние между сградите.

Няма как хотелиерството да не е основен поминък на това живописно място.Селото е и база за организиране на походи и туристически преходи към близките хижи в региона – „Вежен“, „Бенковски“, „Васильов“.

Особено интересна е Васильовската планина, която крие в гънките си римска крепост, около която все още са скрити копия, ножове, мечове, наследство от римляните.

На 3 км. срещу течението на река Костина, отбивайки се от основния път, можете да стигнете до лобното място на Георги Бенковски. Тук е и паметникът на легендарния революционер. В местността Костина се намира и прочутото Кърваво кладенче, където на 25.05. 1876 г. е измита отрязаната глава на героя.“Имаме идея да изградим нова екопътека, която ще се казва „По стъпките на Бенковски“, твърди кметът на Рибарица Никола Василев. Тя ще тръгва от местността Дивчовото и през Балкана ще стига до местността Костина. Освен нея селото има вече два утвърдени във времето туристически маршрута. Единият тръгва от местността Заводна и по един стръмен път стига до връх Шаля. Другият започва от връх Богоя и води към хижа „Васильов“. И в рамките на този преход е включено като атракция посещение на истинска кошара. Където можете да видите как се отглеждат овцете и да опитате от местните продукти -овче кисело мляко и овче сирене.

Не липсват възможности и за джипсафарита, разходки с пикник в планината, стрелба с въздушни пушки, стрелба с лъкове, тиймбилдинг, преспиване на палатки.

Рибарица все още не може да съперничи на развитите зимни курорти, и може би това е и добре, защото градът още не е пренесен тук. Има една-единствена писта, местността „Беркина могила“, но тя се ползва за ски на трева.

Недалеч от нея, на брега на Бели Вите е кацнало заведение – „Еделвайс – Зелена градина“. Собственикът му Стоян Василев заявява, че чарът на селото е в чистия въздух, красивата природа и пълноводието на много реки. Твърди, че е въпрос на време и на малко инвестиции изграждането на ски писти под връх Вежен. Предстоящо е строителството на басейн при пистата на „Беркина могила“.
Източник: infotourism.net