Някои от египетските най-величествени пирамиди са проектирани така, че да следват невидими диагонални линии, съобщи „Дискавъри“, позовавайки се на италианско изследване.
Тези невидими линии свързват повечето погребални комплекси, построени от фараоните на Старото царство (2630 – 2323 г. пр. н.е.), твърди Джулио Мали, професор по археоастрономия в Миланския политехнически университет.
Подреждането на пирамидите е определено внимателно според няколко критерия – династичен произход, религия, звездите. Проф. Мали изследва хронологията и географското разположение на всички пирамиди в Сакара от Четвърта и Пета династия, като се започне от Стъпаловидната пирамида на Джосер до изчезналата вече пирамида на Унас.
„Началната ни точка беше т. нар. диагонал на Гиза – въображаема линия, която свързва югоизточните ъгли на трите основни пирамиди и сочи към Хелиополис.
Това е бил важен религиозен център, прославящ бога-слънце.
Докато пирамидите на Хеопс и сина му Хафра са подредени по диагонал, пирамидата на Менкаура, внука на Хеопс, е трябвало да бъде издигната много навътре в пустинята, за да е на линията към Хелиополис, обяснява проф. Мали.
Пирамидата на Хафра, която е по-малка, така не се вижда от града на бога-слънце. Това е началото на модела на символичната невидимост, който ръководи планирането на пирамидите до края на Петата династия.
По този модел погребалните паметници на фараоните са един зад друг и така се отбелязва династичната връзка с предшественика. Свързва ги диагонал, сочещ към Хелиополис. Диагоналите от погребалните комплекси Абу Раваш, Гиза и Абу Сир сочат към три звезди – Сириус, Южен кръст-Кентавър и Канопус. Гледано от Хелиополис, тези звезди са над пирамидите.
Източник: actualno.com