Село Огоя, скътано в прегръдките на Голема планина, дял от Западна Стара планина, е живо свидетелство за красотата и очарованието на българските планински райони. Разположено само на 45 километра северно от София, това село предлага почивка от градския шум и стрес, потопена в чист въздух, спиращи дъха гледки и гостоприемството на своите жители.

Въпреки че точната дата на основаване на селото не е известна, историите говорят, че то е създадено от преселници от село Дървеница, сега квартал на София, по време на османското владичество. Името му произлиза от процеса на огояване, при който местните хора доведоха добитъка си за угояване. Днес постоянното население на селото е намаляло до около 80 души (към 2010 г.), но духът му остава жив чрез богатата история и природни чудеса, които крие.

Една от най-интригуващите истории, свързани със село Огоя, разказва за съкровище, заровено от турски войници по време на тяхното отстъпление по време на Руско-турската война. Говори се, че те са заровили три пълни с жълтици котела на височината северно от селото. Въпреки че поколения наред тази легенда се предава от уста на уста, тя никога не е доказана и съкровището остава изгубено във времето.

В допълнение към естествената си красота, село Огоя може да се похвали и с богато културно наследство. В центъра на селото стои внушителна каменна църква, посветена на Свети Архангел Михаил. В землището на селото има два оброка: единият, посветен на Света Петка, стои на входа на Огоя от лявата страна, докато другият, наречен Свети Дух, е скрит сред вековни букови гори близо до махалата Лескова, почти на билото на планината.

Едно от най-забележителните исторически места в района е рушащият се манастир „Свети Пантелеймон“, разположен на около 3 километра в северозападна посока в местността „Свети Пантелеймон“. Въпреки че манастирът лежи в развалини, той служи като трогателно напомняне за религиозното и културно значение, което село Огоя е играло в миналото.

Възраждането на село Огоя продължава, тъй като общността работи за запазване на своето наследство и култура. На 10 ноември (неделя) 2024 г. Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил ще отслужи Патриаршеска света литургия с обновление на храма „Св. Архангел Михаил“ в селото. Това събитие подчертава важността на духовната връзка, която обединява жителите и техните предци с това магическо планинско кътче.

Докато съвременният живот продължава своя ход, посещението на село Огоя предлага шанс да се свържете отново с една по-проста епоха и да оцените красотата и историята, които се крият в неговите хълмове и долини. Независимо дали сте местен, който търси бягство от града, или пътешественик, търсещ автентично планинско изживяване, село Огоя обещава незабравимо приключение, което ще остане с вас дълго след като си тръгнете.

Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.

Станете почитатели на Elitno.com във Facebook